Aktuality

Očkování proti chřipce

1) Hrazené zdravotní pojišťovnou:

U pojištěnců:

  • nad 65 let věku
  • kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév
  • s onemocněním dýchacích cest
  • s chronickým onemocněním ledvin
  • s diabetem
  • po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk

Vakcíny pro vás máme připravené v ordinaci.

2) Zájemce si hradí sám:

  • poplatek za aplikaci a očkovací látku VAXIGRIP činí 300 Kč (očkovací látku pro vás máme připravenou v ordinaci), potvrzení platby je samozřejmostí
  • zdravotní pojišťovny na očkování přispívají (ověřte si částku u své pojišťovny)

Test na okultní krvácení do stolice

Co je test na okultní krvácení?

Test okultního (skrytého) krvácení do stolice je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva. Přípravu na test (odběr vzorku stolice) si provádíte v klidu domova sami.

Jak se dělá vyšetření?

Screeningový test okultního krvácení do stolice se v současné době provádí imunochemickým testem. Na rozdíl od dřívějších testů je pro pacienta uživatelsky příjemnější – nejsou třeba žádná dietní opatření, výsledek je nezávislý i na případné medikamentózní léčbě, navíc je nutný jen jeden vzorek stolice odebraný do speciální zkumavky, kterou dostanete od lékaře. Pozor je třeba dávat jen na to, aby se stolice před odběrem vzorku nedostala do kontaktu s vodou. Zkumavku se vzorkem stolice pak odnesete zpět lékaři.

Kdy se dozvíte výsledek?

Test vyhodnotí lékař v ordinaci a výsledek je znám zpravidla ihned. Je-li pozitivní (tzn. krev ve stolici je), následuje odeslání pacienta na endoskopické vyšetření tlustého střeva. Pozitivní výsledek testu ale neznamená automaticky rakovinu střev či konečníku – velmi časté je krvácení do stolice z jiných příčin, např. při výskytu hemoroidů. Proto je třeba tlusté střevo prohlédnout a zdroj krvácení odhalit.

TOKS se provádí ve věku od 50 let do 55 let v jednoročním intervalu a od věku 55 let ve dvouletém intervalu

zdroj VZP